Korsanlıkla Mücadele Gündemi

Korsanlıkla Mücadele Gündemi

Yaptırım

Yazılım korsanlığı, yazılım yayımcılarına zarar vermekte, meşru şirketler için haksız rekabet oluşturmakta,
standartların altındaki ürünlerin dağıtımı yoluyla markalara zarar vermekte ve kötü
amaçlı yazılım, güvenlik ihlalleri ve veri kaybı da dahil olmak üzere müşterileri bir dizi BT riskine maruz bırakmaktadır. BSA, 2012'de tüm dünyada 15.000'i aşkın korsanlıkla mücadele raporu incelemiştir.

BSA, gerektiğinde ve uygun olduğunda son kullanıcı korsanlığına gerçek ve somut bir yanıt sunarak yazılım korsanlığını durdurmak için hukuk davaları gibi geleneksel araçları kullanmaktadır. BSA, ayrıca soruşturma süreci boyunca yakın işbirliği ve paha biçilmez destek sağlayarak ulusal emniyet yetkililerine cezai takibat için dava havale etmektedir. 

 

Hükümet Sözleşmeleri

BSA, tüm dünyadaki ulusal ve yerel yetkililerle yazılımların yasal kullanımıyla ilgili olarak işletmeler ve bireysel arasındaki kültürel algıları değiştirmeye yönelik koordineli bir girişim ve yakın ilişkiler çerçevesinde çalışmaktadır. BSA, hükümetlerle işbirliği içinde yazılım varlık yönetimi (SAM) programlarına teşvik etmeye yardımcı olmakta, korsan yazılım kullanımıyla ilişkili risklere yönelik farkındalığı artırmakta ve toplulukları yasalara uygun lisanslı yazılım kullanamamanın ekonomik etkisi konusunda eğitmektedir. 

 

Hedeflenen İletişim Programları

BSA'nın dünya çapındaki korsanlıkla mücadele iletişim programları, yasal yazılımın işletme değeri ve korsan yazılımın kullanımıyla ilişkili kritik, itibari, yasal ve güvenlikle ilgili riskler konusunda eğitim vermek üzere son kullanıcı kuruluşlarına ve genel kamuya hitap edecek şekilde tasarlanmıştır.

 

Global İnternet Programı

BSA, çevrimiçi ortamlarda ve bulut ortamlarında ihlal edici yazılım dağıtımını ve tüketimini tespit etmek ve engellemek amacıyla ihlal edici dosyaları sitelerinden kaldırmak için ana bilgisayarlarla çalışmak, yazılımı çevrimiçi ortamda yasa dışı dağıtan kişilere karşı dava açmak ve yazılım korsanlıklarını takip etmek amacıyla ABD ve uluslararası emniyet teşkilatlarıyla işbirliği yapmak da dahil olmak üzere çeşitli tekniklerden yararlanmaktadır. Herhangi bir yılda gerçekleştirilen BSA'nın internet uygulama girişimleri, çevrimiçi korsan yazılım dağıtıcılarına karşı ağır suç hükümleri ve milyonlarca dolarlık sivil dava yargılamalarının yanı sıra sahtekarlık ve ihlal edici yazılımlar sunan yüzbinlerce indirme bağlantısı ve e-ticaret listesinin kaldırılmasına yol açmaktadır.

 

Yazılım Uyumluluğuna Yönelik Çözümler

BSA, kuruluşların yazılım varlıklarından maksimum değer kazanmalarına yardımcı olmaya yönelik etkili yazılım varlık yönetimi ve uyumluluk programları yoluyla iş çözümleri sağlar. BSA, bireylerin ve kuruluşların riskleri ve yasa dışı yazılımla ilişkili BT maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak üzere üç tescilli program sunar: 

  • SAM Advantage olarak da bilinen Verafirm Professional, sektörün ilk ISO uyumlu (19770-1) standartlara dayalı SAM eğitim kursudur. BT yöneticilerini/SAM uzmanlarını hedef alan, birden çok dilde mevcut çevrimiçi kurs, uzmanların bir kuruluş bünyesinde ISO uyumlu SAM süreçleri geliştirmek ve kurmak için kullanabilecekleri eksiksiz kılavuzluk hizmeti ve en iyi uygulamaları sunar. Kursu başarıyla tamamlayan uzmanlar, Verafirm Professional sertifikası alır.
  • Verafirm Certified (CSS(O)) ISO 19770-1 SAM standardını temel alır. Bu sertifika, global açıdan tanınmış en iyi uygulamaları takip etmiş, kapsamlı süreçleri uygulamış ve acil nitelikli sürdürülebilir lisans uyumluluğu ve yazılım varlıkları optimizasyonuna olanak sağlayarak tek tip bir temelde yazılım yaşam döngüsünün tamamını ele almış olmaları konusunda kuruluşlara güvence sağlar.
  • Verafirm Registry, şirketlerin yazılımlarını etkili bir biçimde kullanmalarına yardımcı olan ve iş ortaklarından güçlü kontroller ve uyumluluklar talep eden müşteriler için yazılım uyumluluğunu ciddiye alan şirketleri sergileyen çok dilli, çevrimiçi bir araçtır.

 

Araçlar ve Kaynaklar

Temel bir SAM programının ve yazılım denetiminin uygulanması, kuruluşunuzu korsan yazılım kullanımıyla ilişkili risklerden, cezalardan ve etik problemlerden koruyabilir. BSA, kendi çözümlerini sunmanın yanı sıra son kullanıcıların yazılımlarını verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan ücretsiz araçlar ve kaynaklara yönelik bağlantılar sağlar.