Korsanlıkla Mücadele

Korsanlıkla Mücadele

Korsanlıkla mücadele nedir?

Yazılım korsanlığı, lisanslı yazılımın birden çok kopyasını indirme, paylaşma, satma veya yükleme de dahil olmak üzere telif haklarıyla korunan yazılımın yetkisiz kopyalanması ya da dağıtılmasıdır. Yazılım korsanlığı, ayrıca yazılım lisans kodlarını paylaşmanın yanı sıra başkalarının indirilebilmesi ve kullanabilmesi için yazılım kodlarını web sitelerine yükleme, web tabanlı yazılım uygulamaları için kullanıcı kimliklerine ve parolalara ek olarak yazılım lisans kodları ve aktivasyon anahtarlarını paylaşma ve bir kısım yazılımı lisansın izin verdiğinden daha fazla sayıda yüklemeye yönelik lisans ihlalini de kapsar.   

Yazılım korsanlığı yasa dışıdır, ayrıca medeni hukuk ve ceza hukuku kapsamındaki yaptırımlarla sonuçlanabilir. Yazılım korsanlığı, işletmeleri ve tüketicileri kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı, casus yazılım ve virüsleri kapsayan güvenlik tehditlerine maruz bırakmakta ve kuruluşlarda verimliliğin azalmasına yol açmaktadır. Son kullanıcı kuruluşlarındaki korsanlığın farkında olan kişiler, www.nopiracy.org adresinde yer alan gizli çevrimiçi bildirim sitesi üzerinden durumu  BSA'ya bildirmeye teşvik edilmektedir.

Biz kimiz ve neler yaparız?

BSA, dünyanın önde gelen korsanlıkla mücadele kuruluşu olarak hizmet vermektedir. BSA, yazılım telif hakkı sahiplerinin fikri mülkiyet haklarını savunmakta ve 60'ı aşkın ülkedeki dinamik uygulama programları aracılığıyla yazılım hırsızlığını engellemeye yardımcı olmaktadır.  BSA, ticari son kullanıcı lisans ihlali, sahtekarlık faaliyetleri ve internet korsanlığına karşı yasal işlem başlatarak üyelerinin yazılım korsanlığına karşı korunmasına yardımcı olmaktadır.

BSA, yazılım varlık yönetimi (SAM) çözümleri paketiyle aynı zamanda kuruluşlara da eğitim vermektedir. SAM Advantage kullanıcıları en iyi SAM uygulamaları, BT verimliliğinin proaktif olarak nasıl artırılacağı ve risklerin nasıl azaltılacağı konularında eğitmek üzere tasarlanmış ISO/IEC19770-1 SAM standardına uygun çevrimiçi bir kurstur. Bu uygulama birden çok dilde mevcuttur ve uygulama başarılı bir şekilde tamamlanarak Verafirm Professional Sertifikası alınabilir. 

Verafirm Certified, bir kuruluşun yazılım varlık yönetimi süreçlerinin ISO yazılım varlık yönetimi standardına uygun olup olmadığını, sonuç olarak lisans uyumlu olup olmadığı bağımsız olarak onaylar.

Ayrıca BSA, şirketlerin yazılım lisanslarını ve yüklü kullanıcı tabanlarını etkili bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan sektör destekli bir portal niteliğindeki verafirm registry 'ye finansal destek sağlamaktadır. Bu portal, türünün ilk ve tek yazılım lisans yönetimi tescilidir.