Sektör Standartları

ISO SAM (ISO/IEC 19770)

ISO (Uluslararası Standartlaştırma Örgütü) dünyanın en büyük  gönüllü uluslararası standart geliştiricisidir. Uluslararası standartlar, sektörün daha verimli ve etkili duruma gelmesine yardımcı olarak ürünler, hizmetler ve iyi uygulamalar için en gelişmiş teknik özellikleri sunmakta; global görüş birliğiyle geliştirilen 19.500'ü aşkın standart, uluslararası ticarete yönelik engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

BSA, SAM çözümlerini SAM standardı olarak da bilinen ISO 19770-1:2012 standardına uygun hale getirir. Bu standarda uygun hale getirilmiş mülkiyet çözümlerimiz Verafirm Certified ve Verafirm Certified Professional (SAM Advantage olarak da bilinmektedir) seçeneklerini kapsamaktadır

ISO 19770-1, bir kuruluşun kurumsal yönetim gereksinimlerini karşılayacak standartta yazılım varlık yönetimi (SAM) uyguladığını kanıtlamasına olanak tanıyacak ve genel olarak BT hizmet yönetimi için etkili destek sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. SAM programında iyi uygulama, çeşitli avantajlarla sonuçlanacaktır ve onaylanabilir iyi uygulamalar yönetimin ve diğer kuruluşların bu süreçlerin yeterliliğine güvenmesini sağlamaktadır.

19770-1'in yanı sıra SAM ailesinde yayımlanmış başka bir standart da mevcuttur. ISO 19770-2 yazılım tanımlama (SWID) etiketleri için bir SAM veri standardı sağlar. SWID etiketleri yüklü yazılımlar veya yazı tipleri ya da telif haklarıyla korunan çalışmalar gibi lisanslanabilir diğer öğeler için güvenilir tanımlama bilgileri sağlar.

Bu süreç, yazılımı SAM açısından çok daha yönetilebilir bir duruma getirerek yazılımlarının doğru şekilde tanımlanmalarını sağlayan yazılım üreticisi veya yayımcısıyla başlar. Doğru yazılım tanımlama verilerinin sağlanması, aynı zamanda kuruluş güvenliğini artırır; maliyeti azaltır ve yama yönetimi, masaüstü yönetimi, yardım masası yönetimi, yazılım politikası uyumluluğu gibi çok sayıda BT süreci özelliğini artırır.

BSA, 2008'den beri ISO 19770 çalışan grubunun üyesidir. Ek bilgiler www.iso.org adreslerinde bulunabilir.